پردیس محتوای الکترونیکی ربع رشیدی

پردیس محتوای الکترونیکی ربع رشیدی در راستای رونق بخشیدن به محتوای علمی و فرهنگی شبکه ملی کشور و در جهت اهداف سند راهبردی توسعه فناوریهای فرهنگی و همچنین دستیابی به سهم درآمد محتوای الکترونیکی و دیجیتالی کشور از سهم 35 هزار میلیارد یورویی تولید محتوای دنیا شروع به فعالیت نموده است

آشنایی بیشتر با پردیس

درخواست مشاوره رایگان

منویات مقام معظم رهبری :

مقام معظم رهبری بارها بر ضرورت و جایگاه فضای مجازی تاکید کرده و اهمیت آنرا برای همگان روشن کرده اند. ایشان در راهنمائیهای خویش نسبت به شورای عالی فضای مجازی چنین فرموده اند: اینجانب ضمن تأکید بر مفاد حکم اولیه تشکیل شورای عالی فضای مجازی و پیوست آن، ضروری می دانم که نکات و موارد زیر، مورد اهتمام و توجه جدی رئیس و اعضای محترم شورای عالی فضای مجازی قرار گیرد: (بند هفتم) : ترویج هنجارها، ‌ارزش‌ها و سبک زندگی اسلامی ایرانی و ممانعت از رخنه‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه و مقابله مؤثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگی و نیز ارتقای فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی جامعه. ( بند نهم) : توسعه محتوا و خدمات کارآمد و رقابتی منطبق بر ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی – ایرانی در تمامی قلمروهای مورد نیاز جامعه و جلب مشارکت‌های مردمی و بکارگیری ظرفیت‌های بخش خصوصی در این زمینه.

غنی سازی شبکه ملی و علمی کشور

راه اندازی شبکه علمی کشور ( اینترانت ملی ) یکی از گامهای مهم دولت جهت حفط حریم خصوصی کشور در داخل اینترنت و جلوگیری از خروج ترافیک اینترنتی داخل کشور جهت پایین آوردن پهنای باند اینترنتی مورد استفاده کشور و در نهایت جلوگیری از خروج ارز و صرفه جوئی ارزی می باشد. در این راستا باید توجه کرد که داشتن یک شبکه مناسب و غنی برای رضایت کاربران کشورمان، وجود محتوای مناسب و کارآمد علمی با میزبانی وب داخل کشور می باشد.

سند راهبردي توسعه فناوريهاي فرهنگی و صنایع خلاق:

در آینده ای نه چندان دور بنیه و دارایی های نرم و فرهنگی ملت است که جایگاه و اقتدار آنها را رقم خواهد زد. پیشرفتهای شگرف علوم و فناوریهای سخت در طول قرن بیستم که به شکوفایی اقصادی جوامع به اصطلاح پیشرفته انجامید، نیازهای ذاتی بشر را تا آنجا ارضا کرد که بتواند به نیازهای عالی تر و نیازهای روحی و روانی خود بپردازد. پاسخ گویی به این نیازها مستلزم توسعه ی شاخه نوینی از علوم و فناوری ها موسوم به علوم و فناوری های نرم و فرهنگی است که هدف آنها شناخت هرچه بیشتر جنبه های ذهنی و روحی انسان و یافتن راههایی به منظور اعتلای ذهنی و روحی او و همچنین تنظیم رابطه بهتر فیمابین او و محیط پیرامون است.

سهم بازار ایران از تولید محتوای دنیا :

طبق اظهارات ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان سهم اقتصاد دنیا از بازار تولید محتوا سالانه ۳۵ هزار میلیارد یورو می باشد که سهم ایران از آن تنها 02/0 می باشد. با توجه به اینکه جمعیت کشورمان حدودا یک درصد جمعیت جهان است، باید بتوانیم سهم یک درصدی خود را از بازار تولید محتوای دیجیتال که رقمی معادل ۱۴۵ هزار میلیارد تومان است، کسب کنیم. اکنون درآمدهای حاصل از این بازار ۳۵ هزار میلیارد تومان است که حدودا صدهزار میلیارد تومان کمتر از استاندارد و رقم مورد انتظار دولت می باشد.

طرح تکاپو :

طرح تکاپو یکی از طرح‌های مطرح وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی است که در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی رویکرد ایجاد اشتغال مبتنی بر مزیتهای منطقه‌ای را دنبال می‌کند؛ به این نحو که برای ایجاد شغل ظرفیتها و اولویتهای منطقه‌ای در نظر گرفته می‌شود و به توسعه و ساماندهی کسب و کارهای خرد و کوچک و اتصال آن به بنگاه های متوسط وبزرگ برای اشتغالزایی ونیز عرضه خدمات ومحصولات به بازار توجه می‌کند.