واحد بازیهای رایانه ای

- بازی چیست ؟
- انواع بازی کامپیوتری

بازی چیست ؟

بازی فعالیتی که با میل و اختیار و باهدف سرگرمی و تفریح و معمولاً و به‌طور هنجاری در اوقات فراغت انجام می‌شود. کارکرد بازی‌ها، تفریح و شادابی است. در تعریف علمی بازی فعالیتی مخصوص کودکان نیست. هر فعالیت اختیاری که بر اساس ایجاد لذت و خوشایندی باشد و کم یا زیاد دارای قواعد باشد، بازی محسوب می‌شود. بازی‌ها غالباً اشکال شناخته شده‌ای دارند و در فرهنگ و اقلیم هر قوم می‌توان آن را سراغ گرفت؛ بنابراین بازی‌ها دارای زمینه‌های اجتماعی، اقلیمی و خرده فرهنگی هستند. بازی‌ها عمدتاً توسط وسایلی انجام می‌شوند که بیشتر در مورد کودکان اسباب بازی نامیده می‌شود. اما می‌توان وسایل بازی (مثلاً ورزش-بازی چوگان) نیز به نوعی اسبابِ بازی است. امروزه بازی‌ها به شکل بازی‌های رایانه ای هستند.
ژآنر بازی های رایانه ای چیست؟
به دسته بندی های مختلف ژانر می گوییم ، مثلا در سینما ژانرهای مختلفی از جمله ژانر وحشت ، ژانر عاشقانه ، و … داریم ، در کل دسته بندی در فیلم ، بیشتر بر اساس درون مایه ی داستان فیلم می باشد که در چه زمینه ای باشد ، اما دسته بندی در دنیای بازی های کامپیوتری کمی متفاوت است و دسته بندی بازی ها بر اساس گیم پلی و یا نوع و سبک بازی می باشد نه بر اساس داستان آن

انواع بازی کامپیوتری

Action
Adventure و Action-adventure ماجراجویی ،حادثه ایی
Puzzle
Role Playing Game)RPG)
Strategy
Plat form games
Sport
Driving

Action

بازی هایی مثل motoral combat,DOOM,half life .معمولا شامل بازی های مبارزهای می شود بازی های اکشن می گوییم .بازی های که شامل حرکت های سریع می باشد.و بازی کننده را وادار به واکنش سریع می کند ،البته خود ژانر اکشن شامل چند دسته بندی می شود که ما در این پست به صورت کلی آن را بیان کردیم و مطلب را به صورت خیلی خلاصه ارائه داده ایم .Shooters یا Shoot'em Up: بازی های تیراندازی که شامل طیف وسیعی از بازی ها می شود ،از زیر مجموعه بازی های اکشن می باشد .

Adventure و Action-adventure ماجراجویی ،حادثه ایی

بازی های ماجراجویی شامل بازی هایی می شود که درشخص نقش یک ماجراجو یک سری حوادث را پشت سر می گذارد.مانند :,silent hill,Resident Evil… .البته این نوع بازی از نوع های اولیه بازی می باشد به این صورت که در بازی های ابتدایی این نوع ژانر اثری از گرافیک نبوده و تمام به صورت متنی بازی می شده است مانند بازیColossal Cave Adventure.و همچنین گاهی این ژانر با ژآنر های دیگر ترکیب می شود مانند Action-Adventure مانند بازی Metal Gear Solid 3: Snake Eater.

Puzzle

بازی های معمایی که شامل انواع بازی های فکری می شودو همیشه طرفداران مخصوص به خود را دارد .

Role Playing Game)RPG)

بازی های نقش آفرینی تقریبا شبیه Adventure می باشد .در این نوع بازی شخص در غالب یک کاراکتر معمولا خیالی می تواند خود را قوی تر کند و مرحله به مرحله قابلیت های جدید پیدا کند.مانند سری بازی های Final Fantasy .الهام این نوع بازی ها از بازی های تخته ای قدیمی می باشد .

Strategy

بازی ها استراتژیک مانند: age of empires یا سری بازی های warcraft در این بازی ها که معمولا نمای دوربین از بالای محیط بازی می باشد و بازی کننده اختیارات زیادی در کنترل بازی دارد .در این بازی ها فرد می تواند تدابیر مختلفی را پیاده سازی کند یا بر محیط مدیریت داشته باشد.

Plat form games

بازی های سکویی بازی های که کاراکتر آن می تواند بدود ، از روی موانع بپرد ،… .مانند بازی sonic از کنسول سگا .یکی از بازی های قدیمی و مشهور در این نوع بازی قارچ خور است که خیلی از افراد با آن خاطره دارند .

Sport

انواع مختلف بازی های ورزشی دراین نوع از تقسیم بندی قرار می گیرید .و از معروف ترین بازی های این ژانر می توان به سری بازی های فوتبال اشاره کرده .

Driving

انواع مختلف اتومبیلرانی ، موتور سواری و … از معروف ترین این نوع بازی می توان به سری بازی های need for speed اشاره کرد .

Simulation

بازی های شبیه سازی ،مثل شبیه سازی پرواز.که این نوع بازی ها دیگر از جنبه سرگرمی بودن درآمده است و به عنوان ابزار آموزشی نیز ازان استفاده می شود .شبیه سازها نیز در زمینه های مختلف استفاده می شود از رانندگی و کشتیرانی و خلبانی گرفته تا مزرعه داری و ..

Hybrids

که در این نوع بازی می تواند ترکیبی از انواع بالا باشد .که اکثر بازی های امروزی از این نوع هستند.مثلا ترکیب دو یا چند نوع از انواع نام برده شده.مانند سری بازی های GTA که در آن برای مثال انواع اکشن ، رانندگی ، تیر اندازی ، ماجراجویی و … را می توانید ببینید.