علائم و نشانه های مشکلات تیروئید چیست؟


آفتاب نیوز :

از آنجایی که این هورمون‌ها نقش مهمی در بدن دارند، عدم تعادل آنها مطمئناً مشکلاتی را در بدن ایجاد می‌کند، زیرا هورمون‌های تیروئید بر عملکرد مغز و اندام‌ها، رشد استخوان، ضربان قلب و عملکرد عضلات تأثیر می‌گذارند.

مشکلات تیروئید با اختلالات ترشح بیش از حد هورمون های تیروئید یا ترشح کمتر از نیاز بدن همراه است.

علائمی مانند افزایش متابولیسم، کاهش وزن، خستگی، ضربان قلب سریع، ریزش مو و عصبی بودن ناشی از ترشح بیش از حد این هورمون و علائمی مانند افزایش وزن، کندی ضربان قلب، کندی حرکت و افسردگی ناشی از ترشح خیلی کم هورمون تیروئید. گواهی دادن.

Variwell Health در این مقاله به مشکلات تیروئید و علل آن می پردازد.

بیماری گریوز

بیماری تیروئید گریوز یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می کند. این وضعیت باعث پرکاری تیروئید یا تولید هورمون های تیروئیدی بیشتر از نیاز بدن می شود. بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است.

عواملی مانند زن بودن، سن بالای 30 سال، داشتن سابقه خانوادگی بیماری گریوز، داشتن سایر اختلالات خودایمنی و استفاده از محصولات نیکوتینی احتمال ابتلا به بیماری گریوز را افزایش می دهد.

بیماری تیرویید

تیروئیدیت یا التهاب غده تیروئید می تواند ناشی از عواملی مانند عفونت های ویروسی، برخی داروها، واکنش های بعد از بارداری و واکنش به ید درمانی باشد.

بسته به علت تیروئیدیت، پرکاری یا کم کاری تیروئید رخ می دهد.

بیماری هاشیموتو

بیماری هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می کند و باعث التهاب غده تیروئید می شود. بیماری هاشیموتو شایع ترین علت کم کاری تیروئید است. التهاب باعث تولید ناکافی هورمون های تیروئید برای حمایت از عملکرد بدن می شود.

عوامل خطر بیماری هاشیموتو عبارتند از: زن بودن، سن بین 30 تا 50 سالگی و سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری هاشیموتو.

کم کاری مادرزادی تیروئید

نوزاد می تواند بدون تیروئید یا فقط با تیروئید نیمه تشکیل شده به دنیا بیاید. کم کاری تیروئید همچنین می تواند در کودکانی که با سلول های تیروئید یا آنزیم های معیوب که از تولید هورمون تیروئید جلوگیری می کنند متولد می شوند، رخ دهد.

عوامل خطر کم کاری مادرزادی تیروئید عبارتند از: سن مادر، بیماری تیروئید در دوران بارداری، دیابت در دوران بارداری، اضطراب بارداری، داروهای بارداری، قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی در دوران بارداری، سابقه خانوادگی بیماری تیروئید، وزن کم هنگام تولد، وزن بالا هنگام تولد. نارس

سرطان تیروئید

سرطان تیروئید در سلول های غده تیروئید شروع می شود. اما اگر قبل از گسترش به مناطق دیگر تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد، اغلب قابل درمان است.

عوامل خطر سرطان تیروئید عبارتند از: زن بودن، آسیایی‌تبار بودن، سن بین 25 تا 65 سالگی، سابقه خانوادگی سرطان تیروئید و قرار گرفتن در معرض اشعه قبلی در ناحیه گردن و سر.

علائم تیروئیدیت

علائم تیروئیدیت متفاوت است زیرا این بیماری شامل انواع مختلفی از اختلالات ناشی از هورمون های تیروئید مانند ترشح بیش از حد یا ناکافی است.

هنگامی که تیروئیدیت منجر به پرکاری تیروئید می شود، علائم احتمالی شامل کاهش وزن، عصبی بودن، اضطراب یا تحریک پذیری، مشکل خواب، خستگی، ضربان قلب سریع، ضعف عضلانی، لرزش و مدفوع شل یا اسهال است.

اما زمانی که تیروئیدیت به کم کاری تیروئید منجر شود، علائم شامل افزایش وزن، خستگی، خشکی پوست، دردهای عضلانی، یبوست و افسردگی است.

علائم بیماری هاشیموتو

علائم بیماری هاشیموتو تا زمانی که بیماری پیشرفت نکند ظاهر نمی شود.

علائم این بیماری عبارتند از: خستگی، افزایش وزن، مشکل در تحمل سرما، یبوست، درد مفاصل و عضلات، خشکی پوست، موهای خشک و نازک، مشکلات قاعدگی نامنظم یا شدید، مشکلات باروری و ضربان قلب کند.

کم کاری مادرزادی تیروئید نیز علائم زیر را دارد: زردی نوزاد (زردی چشم یا پوست)، یبوست، خوابیدن بیش از حد معمول، شکم بزرگ با ناف بیرون زده، عضلات ضعیف، پوست سرد و رنگ پریده، تورم دور چشم.

علائم سرطان تیروئید

برخی از علائم سرطان تیروئید عبارتند از: توده‌ای که به سرعت در گردن رشد می‌کند، تورم در گردن، دردی که از جلوی گردن منشأ می‌گیرد و تا گوش امتداد می‌یابد، باعث مشکل در تنفس یا بلع می‌شود، تغییرات صدا و غیره. . خس خس سینه ای که بهبود نمی یابد و سرفه های مداوم که به سرماخوردگی مربوط نمی شود.

چه کسانی مشکلات تیروئید دارند؟

به گزارش ایندیپندنت، در حالی که مشکلات تیروئید می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، زنان پنج تا هشت برابر بیشتر از مردان از این مشکلات رنج می برند.

چگونه متوجه شوید که مشکل تیروئید دارید؟

فقط با مشورت پزشک در مورد علائم می توانید از مشکلات تیروئید مطلع شوید. تشخیص مشکل تیروئید به تنهایی غیرممکن است زیرا بسیاری از علائم ناشی از مشکلات تیروئید را می توان در سایر شرایط پزشکی نیز یافت. به این ترتیب کارکنان درمان و پزشکی با کمک ابزارهای موجود مشکلات بیمار را درک می کنند.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما